България е на първо място в света сред 230 страни по намаляване на населението. От 9 млн. вече сме 6,8 млн., а може би и много по-малко, показва проучване на ООН. Прогнозите на Световната банка пък сочат, че през 2050 г. ще сме само 4,5 млн. души.
"На първо място по смъртност сме, защото сме в демографска катастрофа. Ние сме в клинична демографска смърт. В България смъртността е 148 995 души, ражданията са 58 678. Естественият прираст в демографията се получава от ражданията между умиранията", заяви директорът на Демографския институт към БАН акад. Петър Иванов пред "България сутрин".Според него причините да губим толкова хора са десетки и те трябва да бъдат намерени и анализирани. Също така уточни, че има програми, съдействащи за увеличаването на раждаемостта, като една от тях е да бъдат внесени мигранти.
"Всички раждания, които са 60 хил., изчезват с емиграцията, която също е 60 хил. Смъртността е 150 хил. Със 150 хил. души намалява България всяка година. Това прави 410 души на ден, или 17 души на всеки час. На всеки 3 минути България намалява с един човек", категоричен е акад. Иванов пред Bulgaria ON AIR.Той обърна внимание, че смъртността от коронавирус в страната е била най-висока в света през 2021 г.
Гледайте видеото с целия разговор.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Патрулният екип за уникалното дете, спасило майка си на пътя: Герой е
Къде раздават вода в София заради жегите
Волейболният национален тим на България за мъже до 18 г. стана балкански шампион
Често възпалени сливици – кога се стига до операция?
Д-р Йоанна Попова: Излагането на слънце е основният рисков фактор за развитие на малигнен меланом
Стеснение на уретрата при мъже – кога затрудненото уриниране не се дължи на проблем с простатата?
Напрежение в „Александровска“ заради гладната стачка на проф. Милена Шиварова, Здравното министерство разпореди проверка
Сондата „Арасе“ направи голямо разкритие за атмосферата на Земята
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота
Калисто: Луната, която може да се превърне в бъдеща база на НАСА
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Хороскоп за 1 юли 2026
Нов опит за старт на делото срещу кмета на Варна
Последен ден за безплатно обменяне на левове в евро
Виц на деня - 30 юни
Мачовете по ТВ днес (30 юни)
Цената на петрола се насочва към тримесечен спад*
Morgan Stanley предупреди за пренасищане с петрол и отново понижи прогнозите си за цената му
Русия е пропуснала 15 крайни дати за пълната окупация на Донецка област
М. Владимиров: За достъпни домове данъчните промени трябва да са част от по-широка жилищна политика